Știința s-a încurat la Severin. FC Universitatea Craiova – Aerostar Bacău, scor 0-0!

FC Universitatea Craiova a practicat cel mai slab joc al său din acest campionat.

Lupta pentru promovare este lungă și dură, iar leii din Bănie au ratat, din păcate, posibilitatea de a se desprinde la patru puncte de locul doi în clasament, în cazul în care reușeau să obțină toate cele trei puncte cu Aerostar Bacău. Intrând pe teren cu gândul să căștige, alb-albaștrii au făcut un meci modest, din păcate, încâlcit și lipsit de viteză, iar socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din târg.

Robert Răducanu a ratat două ocazii mari de gol în primul mitan. Același lucru l-a făcut și în partea a doua a jocului, atacantul Științei terminând meciul cu alte două ratări.

Din păcate, nici Claudiu Bălan nu a prins o seară bună, simțindu-i în mod sigur lipsa de pe banda dreapta a lui Raicea, cel cu care se înțelege din priviri în fața porții și pe teren. Dan Vasilică l-a trimis în dreapta pe Vlad Pop, dar tânărul mijlocaș al Științei s-a simțit ca peștele pe uscat și nu i-a ieșit mai nimic pe teren. Jocul de atac al alb-albaștrilor a avut serios de suferit, iar pe alocuri a fost unul chiar la întâmplare.

În partea a doua a jocului, Dan Vasilică i-a trimis pe teren pe Anghelina, Ciolacu și Compagno, dar atunci când îți este scris să nu îți iasă nimic într-un meci, nici că poți să mai ai alte așteptări.

FC Universitatea Craiova a dominat partida, dar jocul ei a fost lipsit de combinații în regim de viteză, iar fotbaliștii lui Aerostar s-a apărat perfect și au reușit să obțină un punct pe terenul liderului Ligii 2. Însă războul este lung, iar alb-albaștrii trebuie să ridice capul sus și vor avea posibilitatea să își ia revanșa etapa viitoare, atunci când Știința se va deplasa la Timișoara pentru meciul cu ASU Poli.

FC Universitatea Craiova se află pe primul loc în clasament, 21 de puncte, cu două peste Metalogolbus și ASU Poli.

FC Universitatea Craiova: Popa – Negru, Paramatti, Diallo, Huyghebaert –  Albu –  Pop (Ciolacu 75′), Stoenac (Anghelina 63′), Baeten (Compagno 75′), Răducanu – Bălan (cpt.)

Rezerve neutilizate: Taborda – Gugu, Criștiu, Blidar, Cristea, Zimța
Antrenor: Dan Vasilică

Aerostar Bacău: Cebotari – Alecsandru, Ardei, Chirilă, Mureșan – Popescu – Manole  (Burlacu 62′), Gavrilă (Zaharia 77′), Vraciu (cpt.), Corban (Mihalcea 89′) – Ilie
Rezerve neutilizate: Petrișor – Bobaru, Oteliță, Belciu, Tofan, Bobârnac