Luni, 9 noiembrie: tragerea la sorți a ”16”-imilor Cupei României. Cu cine ar putea să pice Ştiinţa!

Reprezentanţii FRF vor stabili prin tragere la sorţi meciurile din 16-imile Cupei României.

Luni, 9 noiembrie la sediul FRF se vor trage la sorţi meciurile din 16-imile Cupei României. În conformitate cu prevederile art.30.5 din Regulamentul de Organizare a Activității Fotbalistice (ROAF), la faza şaisprezecimilor de finală participă toate echipele din Liga 1 şi cele 16 câştigătoare ale fazei a patra. Jocurile din cadrul şaisprezecimilor se stabilesc prin tragere la sorți, echipele participante fiind repartizate astfel:

URNA A

• ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ
  • CSC Sânmartin
  • ACS Huşana Huşi

Se grupează echipele din urna A cu echipe din urna B (12 jocuri) şi, în continuare, cele 8 echipe rămase în urna B se grupează între ele (4 jocuri).

Din sezonul 2020-2021 al fazei naţionale a Cupei României, au intrat în vigoare o serie de modificări legate de regula de vârstă şi regimul suspendărilor stabilite prin decizia de Comitet Executiv din data de 1 octombrie 2020. Astfel, în partidele în care se întâlnesc formații de Liga 2 cu formații de Liga 3, în ceea ce privește regulile de vârstă ale tinerilor jucători, se vor aplica reglementările de la Liga 3. Jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României vor avea loc în ziua de 28 noiembrie cu începere de la ora 13:30, cu excepția jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF. Meciurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României vor avea loc în ziua de 28 noiembrie cu începere de la ora 13:30, cu excepția jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.