Știința nu știe să mai câștige. Încă o remiză în campionat. Slobozia-FCU, scor 0-0

FC Universitatea Craiova nu a mai învins pe nimeni de o lună.

Știința este pe primul loc în campionat dar, de aproximativ o lună, FC Universitatea Craiova nu mai bate pe nimeni în Liga 2. În jocul de la Slobozia am văzut de toate. Faulturi cu nemiluita, ratări peste ratări în tabăra oltenilor, gol anulat corect, dar un lucru este extrem de clar: o parte dintre jucătorii lui Dan Vasilică probabil că nu au realizat nici acum că ceea ce se juca în Liga 3 nu are nici o legătură cu ceea ce se joacă în Liga 2. Acest lucru s-a văzut și în jocul de la Slobozia, acolo unde unii jucători ai lui Vasilică au tratat foarte multe faze de atac inexplicabil, iar deciziile pe care le-au luat în ultimul moment, în careul de 16 metri al gazdelor, trebuie să dea serios de gândit fiecăruia. Aici este FC Universitatea Craiova, iar așa nu mai merge. Doar două goluri în ultimele cinci etape este prea puțin, chiar rușinos.

Astfel de faze tratate în fața porții costă echipa puncte după puncte, iar FC Universitatea Craiova nu o să se mai poată menține mult timp pe primele locuri cu asemenea evoluții. Slobozia nu a avut nicio treabă cu faza de atac, nu a amenințat absolut deloc poarta lui Robert Popa, dar chiar și așa Știința tot nu a putut să câștige toate cele trei puncte.

Chiar dacă teritorial FCU a dominat jocul, fotbaliștii de atac ai alb-albaștrilor au fost neinspirați în fața porții, iar portarul gazdelor a mai și fost salvat în două rânduri de barele porții sale.

Deși Dan Vasilică a făcut unele schimbări în joc, din păcate fotbaliștii care au intrat pe teren în partea a doua a jocului nu au putut să își ajute nici ei prea mult echipa. S-a văzut clar că perioada de inactivitate i-a afectat și le mai trebuie ceva timp să își reintre în ritmul meciurilor.

Însă Știința nu are ce să facă și indiferent de situație trebuie să meargă mai departe, iar alb-albaștrii trebuie să stângă rândurile. Etapa următoare FCU întâlnește Metaloglobus, iar FCU are neapărat nevoie de victorie.

Unirea Slobozia: Tudor – Ghiță, Gab. Lazăr, Ibrian, Toma (cpt.), Suciu, Chebac, Danciu, Răduca,  Muscă, Trucă
Rezerve: Ciupercă – I. Dinu, Dumbrăvean, Gherasim, Mih. Lemnaru, Pocol, Mih. Adăscăliței, Unguru, Ene
Antrenor: Enache Costea
U Craiova 1948 SA: Popa – Paramatti, Diallo, Gugu (cpt.), Huyghebaert – R. Negru, Baeten, Albu, Răducanu – Compagno, Bălan