Dan Vasilică: „Nu am vânat acest post. Sunt interimar până se vor finaliza discuțiile cu viitorul antrenor!”

Dan Vasilică a declarat că este gata să lase locul unui alt antrenor dacă oficialii Științei vor ajunge la un acord cu antrenorul respectiv.

După al partrulea meci consecutiv în care FC Universitatea Craiova a înregistrat din nou un rezultat de egalitate, Dan Vasilică a vorbit despre disputa de la Slobozia,în direct la Radio Sport 1, dar a și recunoscut că poate să revină la postura sa de preparator fizic și să lase locul unui alt antrenor dacă oficialii lui FCU vor decide acest lucru.

„Eu sunt interimar până când se vor finaliza discuțiile cu viitorul antrenor și mi-am dorit să scot maximum din această poziție a mea. Dar nu sunt o persoană care fuge și îmi pare rău că i-am dezamăgit pe cei care se așteptau la mult mai multe puncte. Dezamăgirea este și a noastră, însă trebuie să susținem mai departe jucătorii. Eu sunt vinovat. Eu bag jucătorii în teren. Eu fac strategia. Eu sunt singurul vinovat. Suporterii au dreptate și nu îi pot contrazice. Și eu îmi reproșez că puteam să fac lucrurile mult mai bine.

Jucătorii sunt și ei foarte supărați și vă dați seama că nu le este nici lor ușor în această perioadă. Suntem pe primul loc, dar există o frustrare că puteam să avem un avantaj care ne-ar fi oferit o liniște mai mare. Și jucătorii sunt conștienți că nu este o situație plăcută pentru noi, dar le transmit la suporteri să fie alături de jucători. Dar până se va găsi un alt antrenor nu am ce face și trebuie să ajut și din această postură de antrenor interminar. Dacă o să vină alt antrenor eu voi spune Doamne ajută. Trebuie să stau eu în picioare și trebuie să încasez toate loviturile. Foarte ușor se poate întâmpla și mai rău, dar trebuie să mișcăm lucrurile și să nu le lăsăm să se oprească.

Funcția mea este de preparator și așa voi rămâne. Nu am venit pentru funcția de antrenor principal și vreau să le spun că eu nu am vânat acest post. Ne vom pregăti pentru ultimele meciuri cu maximă seriozitate. Nu am ce să le reproșez la jucători. Poate este doar o relaxare în fața porții, dar jucătorii au calitate”, a spus Vasilică.