Penultimul amical al pregătirii de iarnă. FC Universitatea-Reșița, 2-1!

FC Universitatea Craiova se apropie de finalul seriei partidelor amicale programate înaintea startului părții a doua a sezonului. Însă, Ovidiu Stângă și elevii săi trebuie să uite cât mai repede prima repriză a partidei cu Reșița. Cu un joc lipsit de orizont și cu acțiuni de atac haotice, atacanții Științei nu au avut ce să facă pe teren în prima parte a jocului, iar mijlocașii oltenilor nu au creat nicio fază de Doamne ajută în cele 45 de minute de joc.

Astfel că, reșițenii au profitat la maximum de jocul slab al oltenilor din prima repriză, iar elevii lui Alin Minteuan au deschis scorul în mintul 27 prin fundașul Salciu, transferat de la Turris. Adversarii Științei au mai avut până la finalul primelor 45 alte trei ocazii importante de gol, printre care și o bară prin Boboc. Însă olteniii au scăpat, iar la cabine s-a intrat cu 0-1. Dar, în partea a doua a jocului Ovidiu Stângă a făcut câteva schimbări, iar pe teren a intrat practic o altă echipă din toate punctele de vedere. Traseele de joc au reapărut dintr-o dată, și cu o posesie de peste 70 la sută a mingii acțiunile de atac alte lui FC Universitatea Craiova se derulau una după alta în regim de viteză. Iar cum Marian Stoenac are o “foame„ mare de fotbal, în minutul 49 al jocului mijlocașul Științei prinde o execuție senzațională de la 22 de metri și scorul s-a făcut 1-1.

Conștient că elevii săi sunt pe val, Ovidiu Stângă îi cravașează și mai tare de pe margine pe leii din Bănie, iar asaltul alb-albaștrilor continună după golul lui Stoenac. Cu o viteză în plus față de adversari, Reșița neexistând pe teren în repriza a doua, oltenii practică un alt joc față de cel din prima repriză, iar Luboya duce scorul la 2-1, în mintul 71. Ispas, intrat și el în partea a doua a mecilui, a demonstrat încă o dată prin jocul său prestat că este la orice oră o soluție viabilă de luat în calcul de către Ovidiu Stângă în defensivă. Însă îmbucurător este și modul în care Luboya își face ușor, ușor loc în primul 11 al lui FCU, iar Stoenac a demonstrat încă o dată că este un fotbalist rafinat și cu execuții senzaționale. Ultimul joc de verificare înaintea relurării campionatului, FC Universitatea Craiova îl va disputa cu Pandurii Tg Jiu.

Primul 11 al lui FC Univesitatea Craiova

4-3-3

Popa-Gâț, Paramatti, Diallo, Huyghebaert-Albu, Pop, Baeten- Luboya, Bălan, Ciolacu

Au mai jucat: Negru, Ispas, Zanfir, Raicea, Vali Munteanu,Stoenac, Compagno, Cristea, Diakite, Zimța