Andrei Prepeliță: “Asta este echipa la care eu am jucat. Mă bucur că vom întâlni FCU!”

Andrei Prepeliță a vorbit despre meciul amical dintre FC Argeș și FC Universitatea Craiova.

Știința va disputa marțea viitoare, cu începere de la ora 17:30 primul meci oficial din anul 2021. Alb-albaștrii vor da piept în Liga 2 cu elevii lui Claudiu Niculescu de la Concordia Chiajna. Dar până atunci, leii din Bănie vor juca miercuri, în Trivale, de la ora 15.00 un joc amical împotriva formației de primă ligă, FC Argeș Pitești, cea mai în formă echipă din acest moment din primul eșalon.

Fostul căpitan al Universității Craiova, Andrei Prepeliță, actualmente antrenorul formației FC Argeș : „Mă bucur din tot sufletul că vom juca un meci împotriva liderului ligii a doua. Este echipa la care eu am jucat și am spus de atâtea ori cine este Universitatea Craiova adevărată pentru mine și la ce echipă eu am evoluat.

Vom asista la câteva revederi foarte frumoase. Jean Vlâdoiu se va revedea cu Ovidiu Stângă, ei au fost amândoi în lotul naționalei României pentru Campionatul Mondial din SUA 94, iar eu mă voi reîntâlni cu Robert Săceanu și Ovidiu Dănănae, foștii mei colegi de la Universitatea Craiova. Meciul va avea loc pe stadionul central din Trivale. Sper să fie un meci bun și totodată foarte util pentru cele două echipe, deoarece pe amândouă ne vor aștepta două meciuri tari. Noi vom juca în Liga 1 luni, cu CFR Cluj, iar FC Universitatea Craiova va întâlni marțea viitoare, Concordia Chianja. Le doresc foștilor mei colegi mult succes în lupta lor pentru promovarea în Liga 1″, a spus Prepeliță.