Un Robert Popa de aur. Știința câștigă trei puncte la Târgu Jiu după un meci de infarct

Robert Popa a reușit parada meciului la scorul de 2-2, în min 85, iar pe contraatac Ciolacu a marcat golul victoriei pentru FCU.

Știința  a oferit la Tg Jiu încă un meci nerecomandat cardiacilor, cel care se putea tranșa încă din prima repriză în favoarea alb-albaștrilor, dacă leii din Bănie nu ratau așa de mult. Jocul a început perfect pentru FCU, iar în minutul 19 Avram deschide scorul după o centrare perfectă venită de la “bijuteria” oltenilor, Dragoș Albu. Apoi, Știința începe o sarabandă a ratarilor prin Stoenac în două rânduri, Bălan, Compagno, cele care puteau să coste echipa toate cele trei puncte obținute după un meci de infarct.

În partea a doua a meciului jucătorii lui FCU au ieșit de la vestiare puțin pe câlcâie, iar în mintul 46, Goma aduce egalarea pentru gazde după o reluare din șase metri de poarta lui Popa. Însă, pe teren se afla unul dintre cei mai promițători tineri fotbaliști români, iar Dragoș Albu bate perfect o lovitură liberă de la 22 de metri și duce scorul la 2-1 pentru FCU, în minutul 60. Stoenac are șansa să facă 3-1 pentru Știința, dar șutul său din lovitură liberă de la 19 metri trece puțin peste poartă.

Și cum ocaziile în fotbal se răzbună, Dodoi aduce din nou egalarea pentru gazde, scor 2-2, min 78. Credeați că ați scăpat de suspans? Nici vorbă! Cine nu a avut pastilele lângă el, în mod sigur rău a făcut!

În minutul 85 același Dodoi a scăpat singur cu Robert Popa, având golul trei în gheată, dar tânărul portar al alb-albaștrilor a avut parda campionatului, deoarece pe contraatac Știința a reușit să marcheze golul victoriei prin Ciolacu.

Cu un Robert Popa de vis în finalul partidei FC Universitatea Craiova iernează acum pe primul loc în clasamentul Ligii 2. Însă este clar că greul cu adevărat pentru FCU abia de acum începe. Pretențiile suporterilor sunt din ce în ce și mai mari, iar la echipă trebuie adus de urgență un antrenor. Însă trebuie aduși și câțiva jucători noi, deoarce lupta de la anul pentru promovare o să fie la baionetă. Dar din păcate, se pare că unii jucători care au fost pe teren la Tg Jiu încă nu au realizat nici acum că au primit șanse după șanse în aceste 14 partide, să demonstreze că merită să îmbrace tricoul sfânt al lui FC Universitatea Craiova.

Una peste alta, prima parte a campionatului din acest an s-a încheiat, iar Ediție. ro le urează tuturor suporterilor, jucătorilor, conducătorilor, antrenorilor din staff-ul tehnic al lui FCU sărbători fericite și sincere felicitări pentru parcursul foarte bun din acest sezon.

Pandurii Târgu Jiu: Aldescu – Grecu (cpt.), Diau, Moisie,  Vasilescu – Jaiteh – Dodoi, Remacle, Bauben, Bunga – Goma

Rezerve: Iovicin,  Oprița – Andr. Pleșa,  Dobre, Simionescu,  Gheorghe, Cojocaru, Zaborowski, Peia
Antrenor secund: Cristian Popescu

FC Universitatea Craiova: Popa – Paramatti, Gugu (cpt.),Avram, Criștiu – Albu, Stoenac – Cacheiro, Răducanu, Bălan – Compagno