Un Bălan de trei puncte, iar FC Universitatea Craiova este singura echipă neînvinsă din Liga 2!

FC Universitatea Craiova a câștigat din nou în Liga 2 după patru egaluri consecutive.

Alb-albaștrii aveau doar varianta victoriei în meciul cu Metaloglobus, iar după remiza cu Slobozia, scor 0-0, Știința a intrat decisă pe teren să câștige jocul de la Severin. Și Claudiu Bălan a demonstrat încă o dată că este golgheterul Ligii 2 și al lui FCU, iar în minutul 4 atacantul juveților din Bănie a prins un trasor de la 20 de metri, care s-a oprit în plasa porții lui Gavrilaș. Cu acest eurogol Bălan a anuns la opt reușite în Liga 2.

Ulterior leii din Bănie au continuat seria atacurilor, iar Robert Răducanu ar fi putut să adică liniștea în tabăra craiovenilor dacă reușea să marcheze măcar un gol din cele trei ocazii pe care le-a ratat cu nonșalanță în prima repriză. Însă ocaziile ratate de acesta erau să îi coste pe jucătorii lui Dan Vasilică, iar Florescu putea să aducă egalarea pentru Metaloglobus, în minutul 36 atunci când a luftat incredibil din șase metri, permițând fundașilor centrali ai Științei, imperiali în acest joc, Gugu și Diallo, să respingă în ultimul moment. Dar gazdele au avut din nou o mare ocazie de gol și în finalul primei reprize, atunci când Ovidiu Herea a tras în minutul 45 de la opt metri, dar bravul internațional al Științei, Robert Popa, 17 ani, a respins cu piciorul.

Vali Munteanu a produs ratarea campionatului la ultima fază a meciului!

În partea a doua a meciului Șiința a încercat să “lovească” din nou foarte repede, dar din păcate Răducanu și Ciolacu nu au fost inspirați în fața porții. În minutul 62, Robert Răducanu resimte dureri la copasa piciorului stâng, iar în locul acestuia intră Vali Munteanu, un jucător la fel de tehnic, dar care s-a dovedit a fi omul care a produs ratarea campionatului. În minutul 90+4 fostul mijlocaș al Buzăului preia mingea în careul de 16 metri, și după ce se distrează cu apărătorii și cu portarul oaspeților, dar jucându-se din păcate cu nervii suporterilor și tehnicienilor Științei, șutează lamentabil în plasa laterală.

În acest meci pe teren au mai fost trimiși Stoenac, Compagno și Raicea, dar scorul a rămas tot 1-0, deși alb-albaștrii au mai avut câteva șarje de atac însă au fost finalizate foarte slab. Cu toate acestea, Alex Raicea a fost fotbalistul care s-a remarcat imediat dintre cei intrați de pe bancă, în puținele minute jucate la Severin, și este de așteptat să îl vedem mai mult pe gazon în ultimele două meciuri pe care FCU le mai are de disputat în acest an. FC Universitatea Craiova se pregătește acum pentru meciul din Cupa României cu ASU Poli Timișoara, joc care de va disputa sâmbătă, de la ora 13.30, pe stadionul Ion Oblemenco.

FC Universitatea Craiova: Popa – Paramatti (Raicea 87′), Diallo, Gugu (cpt.), Huyghebaert – Negru, Baeten, Albu, Rob. Răducanu (Val. Munteanu 65′) – Ciolacu (Stoenac 71′), Bălan (Compagno 87′)

Rezerve: Taborta – Diakite, Criștiu, Blidar, Vl. Pop
Antrenor: Dan Vasilică

Metaloglobus București: Gavrilaș – Iul. Ciubotaru ( Vraciu 57′), Puțaru ( Ionescu 82′), Caramalău, Sava – Coman (Gavîrliță 82′), Lungu, Mino Sota (Covalciuc 57′) – Cl. Herea, Ov. Herea (cpt.), Andr. Florescu