Tunarii Universității, născuți în aceeași zi. Oblemenco și Irimescu au facut istorie pentru Știința!

Tunarii Baniei vor rămâne veșnic în inimile suporterilor Universității Craiova. Deși au facut parte
din generații diferite, Oblemenco din „Campioana Unei mari Iubiri”, iar Irimescu din „Craiova Maxima”, cei doi s-au făcut remarcați, pe lângă calitățile lor de mari fotbaliști, datorită tăriei cu care șutau la poartă.

Contactat de către Ediție.ro, pentru a vorbi cu el la ceas aniversar, Mircea Irimescu a dorit la rândul său să transmită ulterior un mesaj lui Eugen Trică, jucătorilor, dar nu în ultimul rând suporterilor lui FC Universitatea Craiova.

„Vă mulțumesc din tot sufletul pentru urări. Am împlinit 61 de ani și nu știu când a trecut
timpul. Parcă zici că ieri jucam pe Central. Sincer, mi-ar fi făcut mare plăcere să îmi serbez ziua alături de nea Nelu Oblemenco. Știu că lui nea Nelu și mie ne spuneti tunarii Universității, dar el este unic.

Nea Nelu împlinea azi, dacă trăia, 75 de ani. Dumnezeu să îl ierte! Vreau să îl felicit și eu pe Eugen Trică pentru promovare.

Olteanașul ăsta e dat naibii. Laș mai alerga eu printre blocuri, știe el, dar nu mai pot. Sunt sigur că o să ducă echipa în
Liga 1, iar apoi de la Craiova se va da ora exactă în fotbal.

Eugen este un antrenor, dar și un jucător care are spiritul Universității Craiova în sânge. Le urez multă baftă jucătorilor,
dar și suporterilor. Însă, mult mai important decât toate astea este să fim sănătoși cu toții”.
Ion Oblemenco s-a născut pe 13 mai 1945 la Corabia, iar Mircea Irimescu s-a născut pe 13 mai 1959, la Craiova.