EXCLUSIV. Cămătaru: „Jucătorii trebuie să fie conștienți de sacrifiicile pe care Mititelu le face pentru ei!”

Rodion Cămătaru consideră ca din februarie FC Universitatea Craiova trebuie să joace pe Oblemenco.

Fostul mare jucător al Universității Craiova, Rodion Cămătaru, 62 de ani, a vorbit pentru Ediție.ro despre parcursul lui FC Universitatea Craiova din Liga 2 și ne-a recunoscut că își dorește ca echipa patronată de Adrian Mititelu să promoveze în Liga 1, dar la rândul ei trebuie să joace din februarie pe arena “Ion Oblemenco” din Bănie.

Știți și voi că relațiile mele cu Adrian Mititelu nu au fost așa de bune în ultimii ani, dar din punctul meu de vedere eu nu mai am cu el absolut nimic și vă spun foarte sincer acest lucru. Eu stau uneori și mă întreb de unde oare are omul ăsta o așa putere de luptă? Este incredibil cu câtă pasiune iubește acest om fotbalul, chiar și din situația în care se află acum.

Și din spatele gratiilor Adrian se gândește la echipă și continuă să investească în fotbal. Trebuie apreciat un astfel de om. Dacă altul era în locul lui, nu cred că persoana respectivă mai avea puterea asta. Jucătorii trebuie să fie mândri că au un patron așa ca Adrian Mititelu și trebuie să fie conștienți de sacrificiile pe care el le face pentru ei. La anul jucătorii trebuie să dea totul pe teren pentru promovare. Au făcut și meciuri bune în tur și este păcat să nu tragă tare în partea a doua a campionatului. Sunt convins că familia lui Adrian Mititelu nu trece prin momente tocmai bune, iar echipa îi poate face lui Adrian ca aceste zile grele pentru el să treacă mai ușor. Trebuie să recunoaștem că Adrian Mititelu a cheltuit și a pierdut foarte mulți bani în fotbal, iar autoritățile locale trebuie să înțeleagă și ele acest lucru.

Consider că din februarie FCU trebuie să joace pe Oblemenco, iar eu am auzit că lucrurile cam așa o să se întâmple. Orașul Craiova nu este un oraș așa de bogat, cu multe fabrici și uzine, iar banii pe care Adrian Mititelu îi va plăti ca echipa să joace pe Oblemenco sunt bineveniți la bugetul local. Sunt convins că Adrian Mititelu va face tot ce se poate să își întărească echipa în această iarnă, deoarece acum este la doar un singur pas de Liga 1. Repet: această echipă trebuie să joace pe Oblemenco. Stadionul este făcut din banii publici, nu de vreun privat”, a spus Cămătaru.