COMUNICAT DEOSEBIT DE IMPORTANT
Publicat pe 2 iulie 2013, 17:35

Prin documentele prezentate mai jos, Municipiul Craiova, prin Primar Lia Olguta Vasilescu si Secretarul General Nicoleta Miulescu recunosc, fara tagada, ca FOTBAL CLUB UNIVERSITATEA CRAIOVA este continuatoarea de drept a clubului de fotbal UNIVERSITATEA CRAIOVA, incluzand performantele Craiovei Maxima.

Mai mult decat atat, Primarul Lia Olguta Vasilescu considera ca "oferta publica adresata de invinuiti Municipiului Craiova, de a participa, prin infiintarea unei alte structuri sportive, la campionatul de fotbal, a fost de natura a discredita prestigiul si reputatia administratiei publice locale, creand o stare de suspiciune generala in randul opiniei publice craiovene, cu privire la actiunile si demersurile acesteia de a sprijini activitatea FOTBAL CLUB UNIVERSITATEA CRAIOVA."

De asemenea, Primarul Craiovei mai spune ca "actiunile invinuitilor au intrerupt palmaresul Universitatii Craiova, cunoscuta prin sintagma "Campioana unei mari iubiri", ale carei realizari remarcabile au facut istorie pentru fotbalul romanesc in competitiile internationale."

In plus, adresa de inaintare catre DNA a fost adoptata de catre Consiliul Local al Municipiului Craiova, prin Hotararea nr 46/30.01.2013. Prin urmare, o data cu aceasta hotarare, nu este posibili o asociere a Municipiului Craiova cu vreo persoana juridica privata, in vederea efectuarii de activitati fotbalistice in comun, care ar echivala cu o infractiune de abuz in serviciu si complicitate la abuz in serviciu savarsit de FRF prin ipotetica inscriere a unei noi echipe din Craiova in competitiile fotbalistice din Romania.

Alaturat, va prezentam documentul inregistrat la DNA de catre Municipiul Craiova si hotararea CL nr 46/30.01.2013.

---------------------------------------------------------------------------------------------