COMUNICAT
Publicat pe 17 decembrie 2014, 19:22

Curtea de Apel Brasov a respins recursul inaintat de Fotbal Club U Craiova SA la decizia de intrare in faliment data de catre Tribunalul Brasov.

Astfel, o societate cu un patrimoniu de circa 100 milioane euro constand in proprietati imobiliare si titluri de despagubiri, altele decat cele solicitate in dosarul penal, a fost «impinsa» in faliment prin fel si fel de fapte de abuz si trafic de influenta.

Dorinta acerba a unor nebuni de a vedea Fotbal Club U Craiova in faliment, iata ca li s-a indeplinit.
Urmeaza sa vedem in curand si cealalta fata a monedei, in sensul ca toti cei care au contribuit, in afara legii, la intrarea in faliment a societatii vor trebui sa raspunda negresit. Chiar si in situatia in care Victor Ponta va deveni presedintele Romaniei, nici macar el nu ii va putea scapa.

Falimentul Universitatii Craiova nu a insemnat numai un dosar pe rolul instantelor brasovene, ci acest proces va continua prin cercetari in dosarul aflat pe rolul DNA Structura Centrala.

In momentul in care procurori vor demara actiunea penala se va vedea cu adevarat ce a stat in spatele cortinei in ceea ce priveste acest faliment fortat.

In ceea ce priveste Clubul de Fotbal Universitatea Craiova, conform Legii 69/2000, dar si avand in vedere actul constitutiv al defunctei Fotbal Club U Craiova SA, noua structura U Craiova SA - asigura continuitatea si traditia Clubului de Fotbal Universitatea Craiova.

De astfel, noua strucutra U Craiova SA  detine dreptul de folosinta al marci FOTBAL CLUB UNIVERSITATEA CRAIOVA si al marcilor conexe FC UNIVERSITATEA CRAIOVA, CLUB DE FOTBAL UNIVERSITATEA CRAIOVA, ECHIPA DE FOTBAL UNIVERSITATEA CRAIOVA, LEII DIN BANIE.

Prin urmare, desi scopul falimentului a fost unul fortat de grupul infractional care avea ca plan de a pune mana pe BRANDUL UNIVERSITATEA CRAIOVA - lucrurile nu stau deloc asa.

Astfel ca suporterii UNIVERSITATII CRAIOVA trebuie sa stie ca indiferent de bazaconiile debitate de propaganda Olgutei Vasilescu, BRANDUL UNIVERSITATEA CRAIOVA este ULTRASECURIZAT si mai mult ca sigur in sezonul competitional 2015-2016  echipa va intra in competitie.

De altfel, si in cadrul procesului penal, actionarii clubului au solicitat instantei repunerea in situatia anterioara, in sensul de a obliga inculpatii, in speta Federatia Romana de Fotbal, sa inscrie structura sportiva U Craiova SA in Liga a II-a, acolo unde se afla echipa la 20 iulie 2011, data la care s-au declansat sarabanda de abuzuri la adresa clubului UNIVERSITATEA CRAIOVA, in vederea asigurarii continuitatii sportive a persoanei juridice prejudiciate in urma infractiunilor savarsite.

FOTBAL CLUB UNIVERSITATEA CRAIOVA