16 martie – Ziua în care Universitatea Craiova a intrat în istorie
Publicat pe 16 martie 2014, 19:59

Acum 31 de ani, pe 16 martie 1983, Universitatea Craiova a spart gheaţa în fotbalul românesc, devenind prima echipă care a accesat semifinalele unei cupe europene. Pe atunci, supranumită „Craiova Maxima”, gruparea fanion a Olteniei a trecut de puternica echipă germană FC Kaiserslautern în sferturile Cupei UEFA, după ce a scos din competiţie echipe ca Fiorentina, Shamroc Rovers și Bordeaux. Astfel că jucători ca Lung, Boldici, Negrilă, Tilihoi, Ștefănescu, Ungureanu, Ciupitu, Dumitru, Țicleanu, Geolgău, Cîrțu, Cămătaru, Crișan, Irimescu și altii au devenit cea mai mare echipă românească de club a tuturor timpurilor.

Ziua de astăzi, 16 martie 2014, soare cu dinţi, cum se spune în popor, a fost asemănătoare cu cea de acum 31 de ani. Clubul de fotbal  Universitatea  Craiova ţine să  mulţumească tutoror  celor care  au  contribuit  în  acea  perioadă  la  succesul  „Campioanei  unei  mari iubiri”.