Informare
Comunitatea Suporterilor FC Universitatea Craiova
Publicat pe 8 iunie 2013, 16:13

Comunitatea suporterilor FC Universitatea Craiova reprezintă organismul juridic prin care toți suporterii Universității Craiova pot participa la actul de administrare a clubului. Astfel, Comunitatea Suporterilor FC Universitatea Craiova este o Asociație Sportivă non-profit care deține un pachet de 26% din acțiunile Fotbal Club Universitatea Craiova, fapt ce-i conferă dreptul de a nominaliza cel puțin un membru în Organismul de Conducere al Fotbal Club Universitatea Craiova, respectiv Consiliul Reprezentanților. Toți suporterii Universității Craiova pot deveni membri ai Comunității Suporterilor FC Universitatea Craiova în condițiile statutare și își pot exprima intenția cu privire la bunul mers al Clubului prin reprezentanții aleși să le reprezinte interesele la rându-i în cadrul Clubului de Fotbal Universitatea. Așa cum s-a menționat în viitorul apropiat, circa 5-10 ani, comunitatea suporterilor Universitatea Craiova ar putea să devină acționar majoritar în cadrul Fotbal Club Universitatea Craiova. Acest lucru ar fi posibil dacă numărul membrilor asociați va ajunge la o cifră care să determine acest fapt.